top of page

Céljaink / Our goals

  1. A fajta fenntartása és népszerűsítése

  2. A fajta egészségének javítása 

  3. Az űzési kedv megÅ‘rzése

​

  1. Maintaining and making the breed more popular

  2. Improving the health of the breed 

  3. Keeping the prey drive alive 

Kiemelten fontosnak tartjuk a tenyésztési higiénia betartását, a szűrések elvégzését, akkor is ha ezt a tenyésztési szabályzat nem írja elÅ‘. Kutyáink regisztrálásra kerülnek a nemzetközi adatbázisban.

We stand for breeding hygiene and for health checks even if they are not compulsory. Our dogs are registered in IWDB.  

 

Kutyáinkat társállatnak szánjuk olyan családoknak, akik családtagként kezelik Å‘ket. 

We intend our dogs for families, who consider them as companions and family members. â€‹

Tenyésztési kihívások 

 

Anne Janis "Warning! Shallow Gene Pool. Dive at Your Own Risk!" cikke nyomán (megjelent: 2007. január - The Irish Wolfhound Foundation Newsletter)

​

You can read the original article in English

​

Néhány tenyésztÅ‘ igyekszik egymással rokonságban egyáltalán nem álló egyedeket tenyésztésbe vonni, hogy növelje a fajta élettartamát és csökkentse az örökletes betegségek valószínűségét ("kikeresztezés"). Ezek a tenyésztÅ‘k erÅ‘sen a törzskönyv alapján számolt beltenyésztési együtthatóra hagyatkoznak (COI). A beltenyésztési együttható az adott kutya egyezÅ‘ felmenÅ‘it mutatja meg. Minél kisebb a szám, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy az egyed bármely genomi szakaszának mindkét példánya ugyanattól az Å‘stÅ‘l származik. Így kisebb - elméletben - a betegségek valószínűsége.


Bár elsÅ‘re ez a megközelítés logikusnak tűnik, a genetikai betegségek ilyen jellegű, teljes kizárásának lehetÅ‘ségét két tényezÅ‘ korlátozza:

  1. Az ír farkasagár génkészlete kis méretű és a zárt törzskönyvezés miatt nem bÅ‘víthetÅ‘

  2. Egyes betegségek általánosan jelen vannak a fajtában

 

Teljesen mindegy tehát mit teszünk, az ír farkasagár génkészlete fajtatiszta tenyésztéssel nem bÅ‘víthetÅ‘. Bár az ír farkasagár Å‘si fajta, rekonstruálása viszonylag fiatal kezdeményezés és kevés egyeddel valósult meg.


A 1900-es évek elején még voltak keresztezések. Felixstowe Bob (német dog) X Felixstowe Lufra (skót szarvasagár) keresztezésébÅ‘l született Felixstowe Sheelagh, aki sok mai vonalban is megtalálható. Ugyanakkor volt két "palacknyak" (bottleneck) korszak is. Az egyik az elsÅ‘ világháború, a másik a második világháború alatt, amikor alig tenyésztettek. Ráadásul a változatosság tovább csökkent, amikor bizonyos egyedeket vélt vagy valós örökletes betegségre hivatkozva kivontak a tenyésztésbÅ‘l és a szarvasagárral való keresztezést végérvényesen megtiltották. A 1990-es években tovább romlott a helyzet, amikor egy-egy népszerű fedezÅ‘kantÅ‘l akár 30-40 almot is lehoztak. EbbÅ‘l következik, hogy kicsi, elszigetelt populációval van dolgunk 25 generációra visszavezethetÅ‘en.

​

A lényeg, hogy a fajtánál a genetikai változatosság korlátozott. Minden farkasagár rokona egymásnak, különben nem lenne farkasagár. Tehát ami elsÅ‘ pillantásra "kikeresztezésnek" tűnik a COI alapján, valójában nagyon laza beltenyésztést jelent. Amikor a fajta törzskönyvét lezárták, viszonylag kevés egyed vett részt a tenyészállomány létrehozásában. 

​

Azok a genetikai betegségek amik szintén érintik a farkasagarakat - epilepszia, PRA, etc. - kifejezetten magas számban fordulnak elÅ‘ bizonyos családokban (vérvonalakban). Ez azt jelenti, hogy ez a hibás gén (vagy gének) csak egy beteg vagy hordozó egyed utódaiban mutatkoznak meg, tehát jól izolálható a teljes populáció egy kisebb csoportjában. Ugyanakkor a DCM (kardiomiopátia) és az oszteoszarkóma az egész fajtát érinti, nem izolálható néhány vérvonalra. Úgy tűnik ezek a betegségek általánosan jelentkeznek a fajtában. Jelenleg tehát a "kikeresztezés" módszere nem hatékony a fent említett két betegség ellen.

 

Azonban van néhány dolog amit a tenyésztÅ‘ megtehet és meg is kell tennie. Ki lehet kutatni például, hogy az adott vérvonalban milyen életkorban kezdÅ‘dtek ezek a betegségek. A kardiomiopátiának és az oszteoszarkomának is különbözÅ‘ típusai vannak. A tenyésztÅ‘ elÅ‘nyben tudja részesíteni azokat a vérvonalakat, ahol kései életkorban jelentkeztek ezek a betegségek és/vagy könnyen kezelhetÅ‘ek voltak. Bizonyos szívbetegségek például csak igen kései életszakaszban jelentkeznek és jól kezelhetÅ‘ek. Más típusok sokkal korábban jelentkeznek és nagyon gyorsan végzetessé válnak. Ugyanez figyelhetÅ‘ meg az oszteoszarkómánál is, bár ez szinte még mindig az utolsó diagnózist jelenti egy ír farkasagárnál. 

 

Végül a rendszeres szűrés nemcsak a fajta egészségét szolgálja, hanem az adott egyed jólétét is. Az olyan problémák mint például a pitvarfibrilláció, szúrópróbaszerűen diagnosztizálható és a korai kezelés a betegség lefolyását illetve a kutya közérzetét pozitív irányba tudja befolyásolni.
   
A megfelelÅ‘ párosítás kiválasztása tagadhatatlanul a tenyésztÅ‘ legnagyobb kihívása. Az ír farkasagár azonban méltó arra, hogy erÅ‘feszítéseket tegyünk érte.

​

A kép forrása: Dr. Sándor Sára Populációgenetika c. elÅ‘adása (Kutyabajok webinár sorozat)

​

​

Genetika_9.JPG

Vásárlás vagy örökbefogadás

Álláspontom szerint egyszerű családi kutyának szinte bármilyen kutya alkalmas lehet. Kölyök vagy felnÅ‘tt, keverék vagy fajtatiszta. A lényeg, hogy az igényeinknek megfelelÅ‘ egyedet válasszunk ki és azt gondosan szocializáljuk.

​

Itt szeretném hangsúlyozni, hogy ha nem ragaszkodunk a fajtatisztasághoz, akkor a társadalom számára is a leghasznosabb menhelyrÅ‘l vagy fajtamentÅ‘ csoportoktól örökbe fogadni.

​

Ha ragaszkodunk a fajtatiszta kutyához, akkor azt megbízható tenyésztÅ‘tÅ‘l vásároljuk meg, aki megfelelÅ‘en ismeri a fajtát. Kutyáit leszűrte a fajtára jellemzÅ‘ betegségekre, azokat megfelelÅ‘ körülmények között tartja és szinte biztosan egészséges kiskutyát fog nekünk adni a megfelelÅ‘ papírokkal.

​

Bizonyíthatóan - tehát származási lapokkal tanúsítva - csak törzskönyves kutyáról állítható, hogy fajtatiszta. A törzskönyv az adott fajtatiszta kutya elválaszthatatlan kísérÅ‘je. 

​

A fajtatiszta ír farkasagár vételára jelentÅ‘s tétel, megfelelÅ‘ minÅ‘ségű tartása költséges.

 

A kiskutya nem azért kerül X összegbe, mert törzskönyves (aminek kiváltása egyébként minimális összeg), hanem az alábbi tételek miatt:

  • Fedeztetési díj 

  • Kiállítások és versenyek 

  • Egészségügyi szűrések 

  • MegfelelÅ‘ tartási körülmények

​

Ha ezek után is ír farkasagár kiskutyát szeretne, akkor kérem olvassa el az alábbiakat

NE válassza:​
  • HA sokat idÅ‘t kell a kutyának egyedül töltenie

  • HA nem tudja rendszeresen sétára és közösségbe vinni

  • HA nem tudja biztosítani a fajta méretébÅ‘l eredÅ‘ helyigényt

  • HA nem tudja vállalni az átlagos méretű kutyákhoz képest jelentkezÅ‘ többletköltségeket 

  • HA nem tudja elfogadni, hogy a fajta rövid életű és a gondos tenyésztés ellenére is elÅ‘fordulhatnak betegségek

​

​

​

​

 

 

​

 

Milyen körülmények között élne a kutya?

  • Lakás vagy családi ház?

  • Ha lakás, akkor sokat kell lépcsÅ‘zni? Elég nagy a lift, hogy a kutya beférjen? A lakás kellÅ‘en nagy, hogy a kutya meg tudjon fordulni?

  • Képesek vagyunk kezelni, hogy a kutya feje magasabban van, mint az asztal és a legtöbb polc?

  • Ha családi házról van szó, akkor is sor kerül a rendszeres sétára?

  • Elfogadható, hogy a kutya eleinte ásni és rágni (általában rongálni) fog?

  • Ha kint lakik a kutya, akkor van kellÅ‘en nagy és szigetelt háza?

​

Hogyan utazna a kutya?

  • Elég nagy a jármű?

  • Ha nincs, akkor a helyi tömegközlekedéssel megoldható?

​

Van-e fedezet a kutya megfelelÅ‘ minÅ‘ségű tartásához?

  • Táplálás, állatorvosi ellátás, biztosítás, felszerelések?

​

Rendelkezésre áll-e elegendÅ‘ idÅ‘ a kutyára?

  • Van a közelben kutyaiskola?

  • Van a közelben sétára alkalmas terület (vadászat nem folyik rajta)?

​

Én az alábbi kérdéseket tettem fel magamnak elsÅ‘ kutyánk megvásárlása elÅ‘tt

Végezetül a kutyatartás jövÅ‘jérÅ‘l

Az ipari forradalom és a mezÅ‘gazdaság átalakulása miatt a kutya - mint haszonállat - szerepe fokozatosan visszaszorult és ezzel párhuzamosan jelent meg az urbánus kutyázás és a fajtaisztaság igénye Angliában (ami mára sajnos dogma lett). A Kennel Club célja a küllemi homogenitás megteremtése, a fajtastandardnak való megfelelés lett. A fajtatiszta kutyatenyésztés a vagyonos polgárság kedvteléseként alakult ki, ekkor jelentek meg az elsÅ‘ fajtaklubbok. Ezáltal a tenyésztés ugyan tervezhetÅ‘bbé vált, viszont több problémát is eredményezett. Ezeket sajnos csak részben vagy egyáltalán nem lehet a jelenlegi keretek között megoldani. 

​

A fent vázolt tényekbÅ‘l az alábbiak következnek:

​

  1. Bizonyos fajták esetében már most felül kellene bírálni a zárt törzskönyves, fajtatiszta tenyésztést és ismét a funkcióra helyezni a hangsúlyt. Ha a funkció ellátása már nem lehetséges (például bikafogó kutyák, agaras vadászat, etc.), akkor az ahhoz legközelebb álló sportot kellene űzni. 

  2. Az bevezetÅ‘bÅ‘l következik, hogy a kutyák tömegesen veszítették el munkájukat és ma már csak nagyon keveset tartanak kizárólag munkára (rendvédelmi szervek, pásztorok, vadászok, etc.).  Az emberek felismerték - fÅ‘ként urbánus környezetben - a kutyás sportok és a kutyaiskolák jelentÅ‘ségét. Sajnos a nem természetes közegükben élÅ‘, a foglalkozásbÅ‘l és képzésbÅ‘l kimaradó kutyák tömegei frusztráltan, túltengÅ‘ energivál, alulszocializáltan élik le életüket. Szerencsésebb eseben nem egy menhelyen. 

  3. Az urbanizálódással a kutyáknak új körülményekhez kellett alkalmazkodniuk (szűk élettér, magas népsűrűség, nagy zajterhelés). Ez nem mindegyik fajtának / típusnak egyszerű.  ErÅ‘s territorális agresszióval rendelkezÅ‘ pásztorkutyát például nehéz - ha nem lehetetlen - városban tartani.

  4. Az ipari országokban a kutya szerepe ma már - fejlett szociális és kommunikációs képessége miatt - elsÅ‘sorban társallatként definiálható. Egyszerűbben fogalmazva a kutyatartás kevés esetben bír racionális indítékkal. Vágyunk a kutya társaságára, az emocionális összehangolódásra. Sokan választanak valamilyen kutyás sportot, közös idÅ‘töltést. A kutyát családtagként kezelik, a felelÅ‘sségvállalás pedig a központi motivációs tényezÅ‘.

 

Vagyis a kutya az evolúciója során a farkas és a gyerek közötti köztes állapota került, és mivel a modern világban sokszor még az ember is nehezen boldogul, így nekünk kell vállalni a felelÅ‘sséget érte és vezetnie. Én a közös, minÅ‘ségi idÅ‘töltésben és a családtagként (barátként és nem gyereként) való kezelésben, valamint az elsÅ‘ és a többi pont között feszülÅ‘ ellentmondtás feloldásában látom a kutyák fenntartható jövÅ‘jét. Vagyis a szélsÅ‘ségesen küllemorienált szelekció elhagyása és a modern világba való beillesztés együtt valósuljon meg.

​

​

bottom of page